Neden Yemekler ve Meyveler için Arıtılmış Su Kullanılmalıdır?

Baharın gelmesiyle birlikte marketlerde ve pazarlarda çilek, karadut, yeşil erik gibi meyvelere, bakla ve sultani bezelye gibi lezzetine doyum olmaz sebzelere rastlamaya başladık. Hem yemeklerimizin çeşitliliği hem de sağlığımız açısından oldukça önem taşıyan mevsim sebze ve meyvelerini tüketmenin en doğru yollarından biri, bu meyve ve sebzeleri temiz ve bol su ile güzelce yıkamak. Musluğumuzdan akan su bu konuda en pratik seçeneklerden biri. Tabii, temizliğinden ve içilebilir standartlarda olduğundan eminseniz… Musluğunuzdan akan suyu gönül rahatlığıyla kullanabilmek için en güvenli yöntem ise su arıtma cihazı kullanmak. 

MEYVE VE SEBZELERDE BEYAZ SİRKE KULLANMAK YETERLİ Mİ?

Meyve ve sebzelerin üzerinde tarım ilacı, bakteriler gibi pek çok sağlığa zararlı madde ve canlı bulunur. Yemeklerimizi hazırlamadan önce aldığımız meyve sebzeleri bir süre suda bekleterek, hatta beyaz sirke kullanarak arıtabilir ve bu şekilde tüketebiliriz. Ancak sirkeli su yoğun işlem görmüş meyve ve sebzeleri arıtmak için her zaman yeterli olmayabilir. Üstelik sirke içinde bulunan sodyum, sebze ve meyvelerinizin tadını da bozabilir.

Meyve ve sebzelerimizi hazırlarken arıtılmış su kullanmak önemli bir nokta. Taze suya en pratik biçimde ulaşabileceğiniz A. O. Smith su arıtma cihazları, patentli membran teknolojisi ile sıradan su arıtma cihazlarına göre %56 daha fazla temiz su sağlarken, Frezya Serisi alkali su tercih edenler için 8,5 ve üzeri pH oranına sahip alkali su üretiyor.

SEBZELERİMİZİ TÜKETMEDEN ÖNCE NE YAPMALIYIZ?

Mutfağa girip yemek hazırlamaya başlamadan önce mutlaka ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla iyice yıkayın. Sebzelerinizi yıkamadan önce, bozulmuş veya bayatlamış olan kısımlarını doğrayın ve atın. Sebzelerinizi bekleteceğiniz arıtılmış suyun soğuk olmasına özen gösterin. Özellikle salata yaparken kullandığınız marul, kıvırcık, roka, kuzu kulağı gibi yeşilliklerin iyice yıkanması için onları köklerinden ayırın ve suyun içinde tane tane durmasını sağlayın. Bir süre suda beklettikten sonra suyu dökün ve yine arıtılmış taze suyla bu kez tek tek, hafifçe ovalayarak sebzelerinizi yıkayın. İçinde toprak ya da başka bir kir bulunmayacak şekilde yıkadığınız sebzelerinizi bir süzgeç içinde kurumaya bırakın.

MEYVELERİNİZİ YIKARKEN BU NOKTALARA DİKKAT EDİN

Meyvelerinizi de sebzelerinize benzer şekilde yıkamalısınız. Çilek ve erik gibi taneli yapıdaki meyveleri aynı şekilde bir süre arıtılmış taze suda bekletin ve öyle yıkayın. Elma, armut gibi sert yapılı meyveleri yıkarken bir fırça yardımıyla daha derinlemesine temizleyebilirsiniz. Karpuz ve kavun gibi yaz meyvelerini de tüketmeden önce mutlaka yıkamalısınız. Bu meyvelerin kabuğunda bulunan organizmalar, kestiğiniz zaman bıçakla birlikte iç kısımlara taşınabilir.

TAZE VE TEMİZ SUYLA BESİNLERİ YIKAMANIN ÖNEMİ

A. O. Smith su arıtma cihazlarındaki ters osmoz filtre sistemi, şebeke suyunuzda bulunabilecek klor, bakteri, virüs, ağır metal gibi kirleticileri suyunuzdan %95 oranında arındırır. Temiz ve taze suyla yıkanan sebze ve meyveler besin değerini daha fazla korur. Elbette arıtılmış su kullandığınız sebzelerinizle yaptığınız yemeklerin tadı da fark eder.

Zahmetsiz bir şekilde temiz suya ulaşmak, yemeklerinizde kullandığınız sebze ve vitamin deposu meyvelerinizi sağlıkla tüketmek için size en yakın A. O. Smith bayisini arayabilir ve ürünlerimizle ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Comment