En İyi Kahve Tadı İçin Neden Arıtılmış Su Kullanılmalıdır?

Şöyle dumanı üzerinde, taze demlenmiş bir kahve günün her saati için keyifli bir alternatif… Bol köpüklü bir Türk kahvesinden kokusuyla sarıp sarmalayan filtre kahveye, sert bir espresso’dan daha hafif kıvamlı bir latteye, kahve dendi mi pek çok seçenek gelir aklımıza. Hem kendimize keyifli bir zaman yaratmak, hem de evimize gelen konuklarımızla hoş sohbet etmek için kültürümüzde kahvenin çok önemli bir yeri var. Hatta ne demişler: “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var…”

Son dönemlerde üçüncü nesil kahve dükkanları en az kahve zincirleri kadar yaygın olsa da, gene de canımız her kahve istediğinde dışarı çıkıp kahve dükkanlarının yolunu tutamayız tabii. 

Evde iyi kahve yapmak mümkün mü? 

Peki evde iyi bir kahve yapmak kolay mı? Aslına bakarsanız, çok kolay! Bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç önemli detay var. Hazırlayacağınız kahvenin mükemmel olması için evinizde mutlaka olması gereken taze kahve kadar, kahve demlerken kullanacağınız suyun kalitesi de birinci derecede önem taşıyor. 

İçindeki zararlı bakteri ve mikropları öldürmek için musluktan akan suya eklenen klor, lezzetli bir kahvenin baş düşmanı! Çünkü klor suya kötü bir koku ve tat bırakarak suyun kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Eğer musluk suyuyla kahve demlemeye kalkarsanız kahvenizin bulanık göründüğünü, tadı ve kokusunun da klordan etkilendiğini, klorun ağzınızda kimyasal bir tat bıraktığını hissedeceksiniz. İyi bir kahve için suda renk, aroma, koku gibi faktörler olmamalıdır. 

Bunun yanı sıra suyun tazeliği de önemli. Doğru koşullarda depolanmamış olan paketli sular da suyun hava ile temas etmesi gibi faktörler nedeniyle kahvenizin tadını etkileyecektir.

A. O. Smith su arıtma cihazları patentli membran teknolojisi ile standart membranlara göre % 56 daha fazla temiz su sağlar. 

Kahvenizi nasıl alırdınız? 

Kahvenizi acı mı seversiniz yoksa daha yumuşak içimli mi tercih edersiniz? Suyun değeri bu noktada çok kritik bir önem taşıyor. Örneğin sudaki klor, kahvenin aromasını ve tadını değiştiriyor. Kahvedeki aroma ve yağlar oksitleniyor, asit oranı artıyor. Bu nedenle tercih ettiğiniz kahve çekirdeğindeki gerçek asiditeyi deneyimleyemezsiniz ve kahvenizin kalitesini etkilemiş olursunuz.

Sudaki klor organik maddelere kolaylıkla yapışır. Bu da kahvenin tadında topraksı ve küflü bir tat meydana getiren partiküllerin oluşmasına sebep verir. Su kalitesine etki eden pH, iletkenlik, sıcaklık, çözünmüş oksijen gibi önemli parametrelerden biri de TDS (Total Dissolved Solids) değeridir. TDS, kahve özünün yanlış miktarlarda alımına neden olur. Az kahve ile zayıf ve buruk, çok kahveyle de sert ve acı bir tat elde edersiniz. 

Suyun değerindeki yüksek sertlik kahvedeki fazla yağı ortaya çıkarır. Bu da kahve yüzeyinde bir yağ tabakası oluşmasına neden olur. Sudaki yüksek sertlik aynı zamanda kahve makinelerinde de kireç oluşumuna sebebiyet verir. Kireç, kahve çıkışının deliklerini tıkar ve suyun kahveyle temasını azaltır. Bu yüzden de kahvenizi istediğiniz ölçekte yapsanız bile aroması yetersiz kalır. Eğer Latte veya Cappuccino gibi yumuşak içimli kahveleri seviyorsanız sudaki kireç nedeniyle kahvenizde az veya hiç krema olmaması gibi istenmeyen bir sonuçla da karşılaşabilirsiniz.

İyi kahve için iyi bir alternatif arıtılmış su kullanmalısınız

Yani sonuç basit: İyi bir kahve için kesinlikle kaliteli, arıtılmış su en iyi alternatiflerden. Kahvenin tadı ve kokusunu en iyi şekilde almak için sudaki klor gibi kötü tat veren ve istenmeyen maddeleri sudan arındırmanız gerekir. A. O. Smith su arıtma cihazlarındaki Ters Osmoz Filtre Sistemi, musluk suyunda bulunabilecek bakteri, virüs, ağır metal gibi olumsuz maddeleri suyunuzdan %95 oranında arındırır ve size en iyi kahve deneyimi için mükemmel kalitede bir su kullanma imkanı sunar. 

Lezzetli bir kahve keyfi için taze ve temiz suyun önemini pas geçmeyin.

Leave a Comment