Su İçmek Zayıflatır Mı? Su İçmenin Kilo Vermeye Etkileri Nelerdir?

İnsan vücudunun ortalama olarak yüzde 60’ı sudan oluşur. Bu nedenle hücre sağlığımızı korumak adına vücudumuzda hidrasyonu en iyi sağlayacak olan sıvı sudur. Vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışabilmesi için hem beslenme hem de sık su tüketimi çok önem taşıyor.

Su içmek metabolizmamızın toksinlerden arınması, yediğimiz besinlerin sindirimi, vücut sıcaklığımızın belirli sınırlar içinde kalması gibi temel işlevlerin sürekliliğini sağlıyor. Su, oksijenden sonra vücut için en önemli olan ikinci ihtiyacın başında geliyor. Ancak bazen günlük hayatın koşuşturmasından, bazen de yeme-içme düzenimizin aksaklığından suya yeterli önemi vermiyoruz.

ZAYIFLAMAK İÇİN NE KADAR SU İÇMELİYİM?

Unutmayın, tükettiğiniz hiçbir sıvı suyun yerine geçmez. Su depolanabilir bir ihtiyaç değildir. Yani bir gün önce çok su içtiyseniz bu, ertesi gün daha az içebilirsiniz anlamına gelmez. Yeterince su tüketmediğimizde başta dehidrasyon, erken yaşlanma, tansiyon ve sindirim problemleri olmak üzere pek çok önemli sağlık sorunu yaşama ihtimalimiz var. Günlük su tüketimi konusunda birçok farklı görüş vardır ancak yaygın olarak kabul edilen görüş, kişinin günde ortalama 2 litre su tüketmesi yönünde olandır.

Bu noktada her şeyde olduğu gibi su tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekir. Zira, aşırı su tüketiminde eğer böbrekleriniz fazla suyu atamazsa, ‘hiponatremi’ denilen tablo ortaya çıkabilir. Bu, kanınızdaki minerallerin seyreldiği veya sulandığı anlamına gelir. Kandaki sodyum seviyeleri düşer, vücudunuzun su seviyesi yükselir ve hücreleriniz şişer. Bu nedenle su tüketiminde dengeli olmak ve vücudumuzun ihtiyaçlarına göre hareket etmek önemlidir.

SU İÇMEK ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR MU?

“Su içmek zayıflatır mı?” sorusunun cevabına gelelim. Evet, su içmenin kilo vermeye etkileri vardır. John Hopkins University’nin yaptığı bir araştırmaya göre ne kadar çok su içerseniz vücudunuz o kadar iyi yağ yakmaya başlar. Su içmek metabolizmanızı hızlandırır, egzersiz yapmanızı da kolaylaştırır.

Su içmenin kilo kaybetmeye yardımcı olması konusunda başka ilginç gerçekler de var. Uzmanlar, hafif bir açlık hissini su içerek bastırabileceğinizi söylüyorlar. Çünkü beyin, hafif bir dehidrasyonun tetiklediği susuzluk hissini açlıkla karıştırabiliyor. Bu nedenle su içerek iştahınızı azaltmanız mümkün. Üstelik, su içerek midenizi esnetmeniz ve tokluk hissinizi artırabilir. Bu da beyninize “Ben tokum” sinyali yollamanıza neden olur.

SU İÇMEK KİLO KAYBINI NASIL ETKİLER?

Yapılan pek çok araştırmaya göre yemekten hemen önce su içmek de kişiyi daha kontrollü olarak yemek yemeye teşvik ediyor. Ayrıca suyun herhangi bir kalorisi olmadığı için, bardağınızı meyve suyu, şekerli içecek ya da gazlı içecek gibi daha yüksek kalorili alternatiflerle doldurmanızı da engelleyebilir. Yani, su içmek genel sıvı kalori alımınızı da azaltabilir.

Eğer diyet yapıyorsanız ya da yediklerinize dikkat ediyorsanız, motivasyon da önemli bir nokta. Uluslararası Spor Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan başka bir araştırma su içmeme nedeniyle oluşabilecek dehidrasyonun vücudunuzun stres hormonu olan kortizol üretimini artırdığını buldu. Yani evet, su içmek moralimizi de yükseltiyor!

Suyun sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmez. Ancak bu noktada tükettiğiniz suyun temiz ve taze su olmasına da dikkat etmelisiniz. A. O. Smith Su Arıtma Cihazları musluğunuzdan akan şebeke suyunu temiz, sağlıklı, taze, lezzetli suya çevirir. Böylece evinizde kullanacağınız sağlıklı ve taze suyu hem güvenle tüketebilirsiniz.

A. O. Smith Su Arıtma ailesinin ürünlerini yakından incelemek ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmek için bizi arayın.

Leave a Comment